PTT Kargo Gümrük İşlemleri – Kargom Gümrüğe Takıldı – UKİM

2018 yılının Eylül ayından beri, yurt dışı kargolarda gümrük kontrolleri oldukça sıkılaştı. “Kargom gümrüğe takıldı”, “kargom gümrüğe girdi”, “kargomu gümrükten nasıl alırım?” diye bir çok mail ve soru geliyor. Bu yazımda, PTT kargoyla gelen siparişler veya yurt dışındaki akrabalarınızdan gelen paketler gümrüğe takılırsa ne yapmalıyız sorusuna cevap verdim.


Yeni! Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı 2020
Aliexpress, Banggood, Gearbest vb. yurt dışı eticaret sitelerinden veya arkadaş/akrabalarınızdan gelen kargolar için gümrük vergisi hesaplama aracını kullanarak, 2020 yılı güncel oran ve fiyatlarla kargo için ödeyeceğiniz gümrük vergisini öğrenebilirsiniz.

https://www.kargo-takibi.com/gumruk-vergisi-hesaplama-araci-2019/883/

İlk başta “kargom gümrüğe takıldı” diye korkmamanız gerektiğini belirtmek isterim. Eğer paket içeriğinde parfüm, kozmetik, elektronik sigara, ilaç, tohum, kesici/delici alet vb. yasaklı ürünler yok ise kargonuz vergilendirilip size ulaşacaktır. Yurt dışından getirilmesi yasaklı olan tüm ürünleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

YURT DIŞINDAN HEDİYE GELEN ÜRÜNLER İÇİN VERGİ ÖDER MİYİM?

Gelen paketiniz içeriği hediye olabilir. Ancak bu vergilendirilmeyeceği anlamına gelmez. İster Aliexpress gibi bir yurt dışı ticaret sitesinden alışveriş yapın, ister yurt dışında yaşayan akrabalarınız hediye göndersin. Ürün için mutlaka gümrük vergisi alınacaktır.

Eğer paket içeriğindeki ürün için ödeme yapmadıysanız, paket içeriğindeki ürünlerin fiyatlarını internet sayfalarından ekran görüntüsü alarak gösterebilirsiniz. Ürünlerin internet sitesindeki fiyatları üzerinden gümrük vergisi hesaplanır. Ödeme yapmamış olmanız gümrük vergisi çıkmayacağı anlamına gelmez. Paket içeriği 22 euro’dan yüksekse vergi ödemekle yükümlüsünüz. Yeni gümrük yasasıyla birlikte gümrük muafiyeti kaldırıldı. Artık yurt dışından gelen tüm ürünler için gümrüğe sunma ücreti ve gümrük vergisi alınmaktadır.

YURT DIŞI GÜMRÜK ÜCRETİ NASIL BELİRLENİYOR?

Kargonun vergilendirme işlemi 3 farklı şekilde olabiliyor.

1.PAKETİN DEĞER TESPİTİNİ GÜMRÜK MEMURUNUN YAPMASI

Uluslararası kargo işleme merkezi yani UKİM olarak adlandırılan bu yerde, gümrük memurları paketin içeriğinin değer tespitini yapabiliyorsa işiniz hem uzun sürmez hem sizi uğraştırmaz. Eğer paket 22 euro’dan daha değerli içeriğe sahip değilse, pakete vergi çıkmaz.S Yeni gümrük yasasına göre ürünün gümrük vergisi memur tarafından hesaplanır.

Paket üstünde yazan fiyat beyanı tutarlı ise avrupa ülkelerinden gelen kargolar için %18, Çin’den gelen kargolar için %20 gümrük vergisi hesaplanır. Yeni gümrük düzenlemesine göre extra %20 ÖTV de alınabilmektedir. Üründen ürüne değişiklik göstermektedir.

Kargoyu teslim alırken postacıya vergi ödemesi yapılır. Ancak çoğunlukla paket üzerine düşük tutar yazılmasıyla, ürünün değer tespitinin yapılamaması sorunu oluşur. Durum böyle olursa 2. veya 3. maddeler uygulanır.

2. UKİM’DEN DEĞER TESPİTİ İÇİN GELEN TELGRAF (MEKTUP)

Paket üzerindeki beyan doğru değil veya gümrük memuru değer tespitini yapamıyorsa, siz paketinizi teslim almayı beklerken elinize tutuşturulan bir kağıt ile karşılaşmanız muhtemeldir. Uluslararası kargo işleme merkezinden (UKİM) gelen bu mektupta; kimlik fotokopisi ve ürünün ödeme dekontu istenir. Kağıdın altında yazan adrese (genellikle gokhan.baran2@ptt.gov.tr adresi) istenen bilgileri mail yoluyla yollamanız istenir. Mailinizin konusunda, barkod kodu yani takip kodu olmalıdır. (Son zamanlarda gümrük kontrolünde olan ürünün harcamasını, kart extresinde belirgin şekilde işaretlemeniz isteniyor. )

Yani yapmanız gerekenler özet olarak; mailin başlığına takip kodunuza eklemek, kimlik fotoğrafını çekip yüklemek, ödemenizi gösteren bir belgenin fotoğraf veya ekran görüntüsünden yaptığınız ödemenin gözüktüğü kısmı belirgin hale getirmeniz. Bazen maile iletişim bilgilerinizin eklenmesi de isteniyor. Garanti olması için iletişim bilgilerinizi de ekleyip, göndermenizi istedikleri mail adresine bu bilgileri iletin.

Genellikle mail ulaştığı zaman otomatik bir mail gelir. Mailiniz işleme alındığı zaman PTT kargo takip sorgulama sayfasında “depodan gönderi çıkarıldı” bildirimi görülür.

Bu bilgi görülüyorsa; gönderdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol için, paket ve evraklar karşılaştırılıyor anlamına gelir. Daha sonrasında “Zimmet alındı“, “Gümrükten çıktı” ve  “PTT iş yerine sevk edildi” bilgilerini görüyorsanız belgeleriniz kabul edilmiş demektir. Ancak belgeleriniz kabul edilmez ise 3. maddedeki gibi işlem yapılacaktır.

3. BULUNDUĞUNUZ İL/İLÇE GÜMRÜĞÜNE BİZZAT BAŞVURU

Eğer 1.maddedeki gibi tespit yapılamamış, 2.maddede gönderdiğiniz belgeler kabul edilmemiş veya belge göndermemiş olursanız 3.adıma geçiyoruz. Paket UKİM’e girdikten sonra mektupla istenen belgeleri 1 hafta içinde göndermezseniz, artık gümrük işlemleri için bizzat başvurunuz gereklidir.

Bulunduğunuz il/ilçenin posta işleme merkezi veya gümrük müdürlüğüne iletilen kargoyu kendiniz teslim almak zorundasınız. 2.maddede istenen belgelerin çıktısını alıp, PTT kargo takip sayfasından kargonuzun hangi merkezde olduğunu öğrenin. Elinizdeki belgelerle, gümrük memurunun eşliğinde paketiniz açılacak ve belge doğrulandıktan sonra paketiniz için gümrük vergisi hesaplanacaktır. Gümrük vergisini ödeyip paketi teslim alabileceksiniz.

EK OLARAK;

Tüm bu yöntemlerde çıkan gümrük vergisi ve gümrüğe sunma ücretleri nakit olarak kabul edilir. Kredi kartı veya havale/EFT ile ödeme yapamazsınız. PTT dağıtıcıları ve gümrük görevlileri dışında kimse sizden ödeme talep edemez. Resmi olmayan adreslerden gelen maillere itibar etmeyiniz.

Subscribe
Bildir

24 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

2022 1 Mayısta çıkan 150 Euro üzerine ticari gümrük vergisi uygulaması sizce son bulur mu? Tek istediğim bir çift ayakkabı ve 150 Euro üstünde olduğu için paket gümrükten geçmiyor…

Merhaba,
Ali Express ten gelen 25 adet siparişimie el kondu ne bir haber kağıdı ne de açıklama var kimseye ulaşamıyorum her kafadan bir ses çıkıyor ne yapmalıyım

Merhaba . Aliexpress den, vergisinide ödeyerek bir akıllı saat aldım. Fakat simkart desteği olamamasına rağmen yasaklı ürün diye gümrükten geçmedi diye mesaj geldi. Şuan ürünüm nerde ,kimle iletişime geçebilirim bilmiyorum .saticaya mesaj attım ürünü geri çekin para iadesi yapın dedim . gümrük birimine ulaşamıyoruz siz ulaşın diye mesaj attılar .anlaşmazlık açtım para iadesi için bı sonuç alamadım . aldığım ürün yasaklı değil daha önce başkalarıda aldı buna dayanarak sipariş verdim bende fakat nedense yasaklı ürün kategorisine girmiş . akıllı saatin neyi yasak olur bilemiyorum .nasıl yol izlemeliyim yardım edin lütfen
Takip numaralarım bunlar LP00541673545162
Sipariş no 3019156196720237

12 gündür kargom Erzurum’da bekletiliyor kimseyede ulasamiyorum nasıl bir sorumsuzluktur

Selam bana Türkiyədən Azerbaycana bir mektup geliyor ama 2 haftaya dediler geliyor ya 10 gün falan bu günlə 8 ci gündür və takip cihazıyla izliyorum 5 gündür yurtdışna sevk edildi yazıyor bu ne anlamına geliyor ? lütfən cevap verin teşkurler