PTT Kargo Gümrük İşlemleri – Kargom Gümrüğe Takıldı – UKİM

2018 yılının Eylül ayından beri, yurt dışı kargolarda gümrük kontrolleri oldukça sıkılaştı. “Kargom gümrüğe takıldı”, “kargom gümrüğe girdi”, “kargomu gümrükten nasıl alırım?” diye bir çok mail ve soru geliyor. Bu yazımda, PTT kargoyla gelen siparişler veya yurt dışındaki akrabalarınızdan gelen paketler gümrüğe takılırsa ne yapmalıyız sorusuna cevap verdim.


Yeni! Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı 2020
Aliexpress, Banggood, Gearbest vb. yurt dışı eticaret sitelerinden veya arkadaş/akrabalarınızdan gelen kargolar için gümrük vergisi hesaplama aracını kullanarak, 2020 yılı güncel oran ve fiyatlarla kargo için ödeyeceğiniz gümrük vergisini öğrenebilirsiniz.

https://www.kargo-takibi.com/gumruk-vergisi-hesaplama-araci-2019/883/

İlk başta “kargom gümrüğe takıldı” diye korkmamanız gerektiğini belirtmek isterim. Eğer paket içeriğinde parfüm, kozmetik, elektronik sigara, ilaç, tohum, kesici/delici alet vb. yasaklı ürünler yok ise kargonuz vergilendirilip size ulaşacaktır. Yurt dışından getirilmesi yasaklı olan tüm ürünleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

YURT DIŞINDAN HEDİYE GELEN ÜRÜNLER İÇİN VERGİ ÖDER MİYİM?

Gelen paketiniz içeriği hediye olabilir. Ancak bu vergilendirilmeyeceği anlamına gelmez. İster Aliexpress gibi bir yurt dışı ticaret sitesinden alışveriş yapın, ister yurt dışında yaşayan akrabalarınız hediye göndersin. Ürün için mutlaka gümrük vergisi alınacaktır.

Eğer paket içeriğindeki ürün için ödeme yapmadıysanız, paket içeriğindeki ürünlerin fiyatlarını internet sayfalarından ekran görüntüsü alarak gösterebilirsiniz. Ürünlerin internet sitesindeki fiyatları üzerinden gümrük vergisi hesaplanır. Ödeme yapmamış olmanız gümrük vergisi çıkmayacağı anlamına gelmez. Paket içeriği 22 euro’dan yüksekse vergi ödemekle yükümlüsünüz. Yeni gümrük yasasıyla birlikte gümrük muafiyeti kaldırıldı. Artık yurt dışından gelen tüm ürünler için gümrüğe sunma ücreti ve gümrük vergisi alınmaktadır.

YURT DIŞI GÜMRÜK ÜCRETİ NASIL BELİRLENİYOR?

Kargonun vergilendirme işlemi 3 farklı şekilde olabiliyor.

1.PAKETİN DEĞER TESPİTİNİ GÜMRÜK MEMURUNUN YAPMASI

Uluslararası kargo işleme merkezi yani UKİM olarak adlandırılan bu yerde, gümrük memurları paketin içeriğinin değer tespitini yapabiliyorsa işiniz hem uzun sürmez hem sizi uğraştırmaz. Eğer paket 22 euro’dan daha değerli içeriğe sahip değilse, pakete vergi çıkmaz.S Yeni gümrük yasasına göre ürünün gümrük vergisi memur tarafından hesaplanır.

Paket üstünde yazan fiyat beyanı tutarlı ise avrupa ülkelerinden gelen kargolar için %18, Çin’den gelen kargolar için %20 gümrük vergisi hesaplanır. Yeni gümrük düzenlemesine göre extra %20 ÖTV de alınabilmektedir. Üründen ürüne değişiklik göstermektedir.

Kargoyu teslim alırken postacıya vergi ödemesi yapılır. Ancak çoğunlukla paket üzerine düşük tutar yazılmasıyla, ürünün değer tespitinin yapılamaması sorunu oluşur. Durum böyle olursa 2. veya 3. maddeler uygulanır.

2. UKİM’DEN DEĞER TESPİTİ İÇİN GELEN TELGRAF (MEKTUP)

Paket üzerindeki beyan doğru değil veya gümrük memuru değer tespitini yapamıyorsa, siz paketinizi teslim almayı beklerken elinize tutuşturulan bir kağıt ile karşılaşmanız muhtemeldir. Uluslararası kargo işleme merkezinden (UKİM) gelen bu mektupta; kimlik fotokopisi ve ürünün ödeme dekontu istenir. Kağıdın altında yazan adrese (genellikle gokhan.baran2@ptt.gov.tr adresi) istenen bilgileri mail yoluyla yollamanız istenir. Mailinizin konusunda, barkod kodu yani takip kodu olmalıdır. (Son zamanlarda gümrük kontrolünde olan ürünün harcamasını, kart extresinde belirgin şekilde işaretlemeniz isteniyor. )

Yani yapmanız gerekenler özet olarak; mailin başlığına takip kodunuza eklemek, kimlik fotoğrafını çekip yüklemek, ödemenizi gösteren bir belgenin fotoğraf veya ekran görüntüsünden yaptığınız ödemenin gözüktüğü kısmı belirgin hale getirmeniz. Bazen maile iletişim bilgilerinizin eklenmesi de isteniyor. Garanti olması için iletişim bilgilerinizi de ekleyip, göndermenizi istedikleri mail adresine bu bilgileri iletin.

Genellikle mail ulaştığı zaman otomatik bir mail gelir. Mailiniz işleme alındığı zaman PTT kargo takip sorgulama sayfasında “depodan gönderi çıkarıldı” bildirimi görülür.

Bu bilgi görülüyorsa; gönderdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol için, paket ve evraklar karşılaştırılıyor anlamına gelir. Daha sonrasında “Zimmet alındı“, “Gümrükten çıktı” ve  “PTT iş yerine sevk edildi” bilgilerini görüyorsanız belgeleriniz kabul edilmiş demektir. Ancak belgeleriniz kabul edilmez ise 3. maddedeki gibi işlem yapılacaktır.

3. BULUNDUĞUNUZ İL/İLÇE GÜMRÜĞÜNE BİZZAT BAŞVURU

Eğer 1.maddedeki gibi tespit yapılamamış, 2.maddede gönderdiğiniz belgeler kabul edilmemiş veya belge göndermemiş olursanız 3.adıma geçiyoruz. Paket UKİM’e girdikten sonra mektupla istenen belgeleri 1 hafta içinde göndermezseniz, artık gümrük işlemleri için bizzat başvurunuz gereklidir.

Bulunduğunuz il/ilçenin posta işleme merkezi veya gümrük müdürlüğüne iletilen kargoyu kendiniz teslim almak zorundasınız. 2.maddede istenen belgelerin çıktısını alıp, PTT kargo takip sayfasından kargonuzun hangi merkezde olduğunu öğrenin. Elinizdeki belgelerle, gümrük memurunun eşliğinde paketiniz açılacak ve belge doğrulandıktan sonra paketiniz için gümrük vergisi hesaplanacaktır. Gümrük vergisini ödeyip paketi teslim alabileceksiniz.

EK OLARAK;

Tüm bu yöntemlerde çıkan gümrük vergisi ve gümrüğe sunma ücretleri nakit olarak kabul edilir. Kredi kartı veya havale/EFT ile ödeme yapamazsınız. PTT dağıtıcıları ve gümrük görevlileri dışında kimse sizden ödeme talep edemez. Resmi olmayan adreslerden gelen maillere itibar etmeyiniz.

Subscribe
Bildir

24 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba Ali ekspresten ürün aldım 2 aydır gümrükte bekliyoe gözüküyor nasıl teslim alabilirim ne yapmam gerek ? Takip kodu : ub067750607lv

Merhaba yurt dışından arkadaşım
hediye cep telefonu gönderdi. Ve zimmet e alındı dendi. Sonra telefonla aradım kesinlikle telefon yasak alamazsınız dendi. Bu konuda napmalıyım.

aliexpress ten 29 nisanda ürün aldım kargo istanbula geldi 18 mayıstan beri gümrükte bekliyor görünüyor..bu nasıl bir iş anlamadım..sanki eroin aldık gümrükte takıldı..ne olacak bu kargonun durumu…no:RB099433092SG

Merhaba,
Aliexpresten aldığım ürün gümrük te görünüyor, ama bir türlü elime ulaşmıyor, sorunu çözmek için PTT yi aradığımda aliexpress den verilen takip kod ile yardımcı olamıyorlar, adana da oturuyorum, ürün takip kodu: LP00446574664616 ne yapamam gerekiyor bilgi verebilirseniz sevinirim.

Arkadaşım bana Çin’den hediye spor ayakkabı gonderiyor bunun için vergi öder miyim? Ya da gümrüğe takılır mı?