PTT Gümrüğe Sunma Ücreti Nedir? 8.7 TL

“PTT gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi adı altında 8.70 TL ödeme çıktığını gördükten hemen sonra, Google araması yaparak bu sayfayı bulduğunuzu tahmin ediyorum. PTT gümrüğe sunma ücreti, gümrüğe giren her kargo için alınan standart bir ücrettir. Daha önceleri 5.7 TL olan bu ücret 2019 yılında 8.70 TL, 2020 yılında 8.80 TL olarak  düzenlenmiştir.


gonderitakip.ptt.gov.tr adresinde kargonuzu sorguladığınız zaman PTT gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi görüyorsanız kargonuz gümrük kontrolüne girmiştir. Eğer kargo içeriği yasaklı ürün değilse, kargonuz kontrol edildikten sonra adresinize teslim edilmek üzere gümrük kontrolü yapıldığının da belli olması amacıyla özel koli bantlarıyla kapatılır ve adresinize yönlendirilir.  Eğer kargonuz yasaklı bir ürün içeriyorsa iade olması kesin diyebilirim. Eğer kargonuz yasaklı değil gümrük vergisi hesaplanır ve üstüne 8.7 TL sabit vergi eklenerek size yönlendirilir.

Gümrüğe Sunma Ücreti Nereden Ödenir?

Gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi nakit olarak kuryeye ödenmelidir. Şubeden teslim alınıyorsa, teslim sırasında şubeye ödeme yapılır. Gümrük vergisi ve diğer sabit ücretler nakit ödenir. Kredi kartı geçerli değildir.

Yeni! Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı 2019
Aliexpress, Banggood, Gearbest vb. yurt dışı eticaret sitelerinden veya arkadaş/akrabalarınızdan gelen kargolar için gümrük vergisi hesaplama aracını kullanarak, 2019 yılı güncel oran ve fiyatlarla kargo için ödeyeceğiniz gümrük vergisini öğrenebilirsiniz.
https://www.kargo-takibi.com/gumruk-vergisi-hesaplama-araci-2019/883/

Subscribe
Bildir

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Postacı eve bir kağıt bırakmış genede postaneye gittim günlüğe takılmış dediler ne yapacam.

kapıya bırakıp gittikleri paket için nasıl ödeyeceğiz?

kargom 22 euro üzeri değil ama takip sayfasında yine de ücret çıkmış görünüyor. B durumda ne yapılacak?