PTT Gümrüğe Sunma Ücreti Nedir? 5.9 TL

“PTT gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi adı altında 5.2 TL ödeme çıktığını gördükten hemen sonra, Google araması yaparak bu sayfayı bulduğunuzu tahmin ediyorum. İçinizi rahatlatmak isterdim ancak herkesin içini rahatlatacak bilgiler veremeyeceğim. Bu ücretin yansıtıldığı görüldüğünde hemen kargonuzun gümrüğe takıldığı (size gelmeyeceği), kargoya el konulduğu, vergi çıkacağı anlamına gelmez. PTT gümrüğe sunma ücreti, gümrüğe giren her kargo için alınan standart bir ücrettir.gonderitakip.ptt.gov.tr adresinde kargonuzu sorguladığınız zaman PTT gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi görüyorsanız kargonuz gümrük kontrolüne girmiştir. Eğer kargo içeriği yasaklı ürün değilse, kargonuz kontrol edildikten sonra adresinize teslim edilmek üzere gümrük kontrolü yapıldığının da belli olması amacıyla özel koli bantlarıyla kapatılır ve adresinize yönlendirilir. Ödemeniz gereken 5.90 TL’yi evinize paketi getiren kuryeye ödemeniz gerekmektedir. Kargoyu şubeden alacaksanız şubeden de ödeme yapılabilir.

Eğer kargonuz yasaklı bir ürün içeriyorsa iade olması kesin diyebilirim. Eğer kargonuz yasaklı değil gümrük vergisi hesaplanır ve üstüne 5.90 TL sabit vergi eklenerek yukarıda anlattığım şekilde kapıda veya şubede ödemesini yapıp kargoyu teslim alabilirsiniz.

Yeni! Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı 2019
Aliexpress, Banggood, Gearbest vb. yurt dışı eticaret sitelerinden veya arkadaş/akrabalarınızdan gelen kargolar için gümrük vergisi hesaplama aracını kullanarak, 2019 yılı güncel oran ve fiyatlarla kargo için ödeyeceğiniz gümrük vergisini öğrenebilirsiniz.
https://www.kargo-takibi.com/gumruk-vergisi-hesaplama-araci-2019/883/

5 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı 2019 | | Kargo Takibi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*