Aliexpress Alışveriş Gümrük Limiti Ne Kadar?

Merhabalar,


Aliexpress artık herkesin hayatına girmiş durumda. En çok sorulan ve korkulan konulardan biri de gümrük vergisi limiti. Bu yazımda elimden geldiğince gümrük vergisi limitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. 2019 yılında yapılan yeni gümrük düzenlemesiyle birlikte gümrük muafiyeti kaldırılmıştır. Artık yurt dışından gelen tüm kargolar için gümrük vergisi ve gümrüğe sunma ücreti alınmaktadır.

Banggood’un gümrük vergisini karşıladığı Turkey direct mail hakkında bilgi almak için buraya tıklayın. 

Bireysel olarak, gümrük vergisini ödeyip alabileceğiniz ürün limiti ise maximum 1500 dolar‘dır. 1500 dolar üzerindeki değere sahip ürünler için gümrük müşavirliği ile iletişim kurmanızı önermekteyim.1 ay içinde en fazla 5 adet yurt dışı kargo alabilirsiniz. Problem yaşamamak için aynı evde yaşadığınız farklı isimlere sipariş vermeniz vermenizi önerebilirim.

Alınan ürün paketler, ufak ve hafif ise değeri düşük olsa da gümrük vergisi çıkma şansı yüksektir. Elektroniği fazla, kutusu büyük ve ağır ürünler gümrük muayenesine daha sık gönderilmekte ve vergi çıkarılmaktadır.

Bu yazımı sadece Aliexpress için değil, tüm yurt dışı alışveriş siteleri için de düşünebilirsiniz. Gümrük vergisi satıcı firmaya göre belirlenmez. Avrupa ülkelerinden gelen paketlere %18, Avrupa dışındaki ülkelerden gelen paketlere %20 gümrük vergisi uygulanır. 150 euro üzerindeki kitap siparişlerinde ise gümrük vergisi oranı %8’dir. Kargonuz gümrüğe takıldığında ne yapmanız gerektiği hakkında bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gümrükten muaf ürün almak için nelere dikkat etmeliyiz?
Satıcıya mesaj atıp, ürünün fiyatını düşük göstermek artık çözüm değildir. Gümrükler oldukça titiz çalışma yürütüyor. Gümrük memurlarının da sizin / bizim gibi insanlar olduğunu unutmamak lazım. X-ray ile cihazların ne olduğunu anlayıp, detaylı gümrük muayenesine gönderdikleri zaman, paket üzerinde yazan fiyat ile ürünün değeri arasında tutarsızlık olduğunu anlayıp, sizden ödeme bilgisi isteyecek ve yine gümrük vergisini keseceklerdir. Bu her zaman olacak bir durum değildir ancak olmayacağı anlamına da gelmemektedir.

Ayrıca gümrük muayenesi yapılan tüm ürünler için 5.2 TL gümrük muayene ücreti alınmaktadır. Neden alındığı, nereye ve nasıl ödeneceği hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments