Yurt Dışından Gelen Hediye Gümrüğe Takılır mı?

Yurt dışından gelen paketinizin içeriği hediye olabilir. Ücret karşılığı aldığınız bir şey olmadığı için vergi ödemeyeceğinizi düşünebilirsiniz ancak bu vergilendirilmeyeceği anlamına gelmez. İster Aliexpress gibi bir yurt dışı ticaret sitesinden alışveriş yapın, ister yurt dışında yaşayan akrabalarınız hediye göndersin. Ürün için mutlaka gümrük vergisi alınacaktır.


Gümrük vergisi işlemleri için hazırladığım yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Gümrükten gelen değer tespiti formuna eklemek için;  paket içeriğindeki ürünlerin fiyatlarını internet sayfalarından ekran görüntüsü alabilirsiniz. Gümrük memuruna ücret ödemediğinizi, hediye olduğunu belirtmeniz bir şey değiştirmemektedir. Ürünlerin internet sitesindeki fiyatları üzerinden gümrük vergisi hesaplanır. 

Asya ülkelerinden gelen kargolar için %20, diğer Avrupa ülkelerinden gelen kargolar için %18 vergi oranında vergi hesaplanır. Özellikle elektronik ürünlerde extra %20 ÖTV çıkabilir. Ayrıca 5.2 TL gümrüğe sunma ücreti verginin üstüne eklenecektir. 

Paket içeriği 22 euro’dan yüksekse vergi ödemekle yükümlüsünüz. Yeni gümrük yasasıyla birlikte gümrük muafiyeti kaldırıldı. Artık yurt dışından gelen tüm ürünler için gümrüğe sunma ücreti ve gümrük vergisi alınmaktadır.

Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments