Sürücü Belgesi (Ehliyet) Kargo Takip

 

2016 yılının başının beri, ehliyetler trafik şube müdürlükleri yerine, il/ilçe nüfus müdürlüklerinden alınıyor. Ehliyet için evraklarla başvurunuzu yaptıktan 1 hafta kadar sonra PTT kargoyla ehliyet elimize geçiyor. Yoğunluk ve baskı sorunları gibi istisnalarda bu süre 15 günü bulabilir. İl/ilçe nüfus müdürlüğüne yaptığımız başvuru sonrasında, sürücü belgemiz basıma alınıyor. Merkezde hazırlanıp, PTT kargoyla ehliyet gönderiliyor. Elden sürücü belgesi teslim edilmiyor.


PTT Ehliyet Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Ehliyet basıldıktan sonra PTT kargo ile belirtilen adrese teslim ediliyor. Peki sürücü belgesi nasıl takip ediliyor? Ehliyet basılıp, PTT kargoya verildiği zaman SMS ile kargo takip (barkod) kodunuz geliyor. PTT kargo takip kodunuzla, aşağıdaki bölümden PTT ehliyet kargo takibini detaylı olarak takip edebilirsiniz.

PTT Kargo Takibi
PTT kargo takip kodunuzla gönderi takibi yapabilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Takibi

Takip kodunuz:

TC Kimlik Numarasıyla PTT Ehliyet Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi takibi sadece PTT kargo takip koduyla yapılabilir. PTT kargoda tüm işlemler barkod yani takip koduyla işleme alınır. Eğer kargo takip kodunuzu bilmiyorsanız PTT kargo’dan TC kimlik numarasıyla sürücü belgesi takibi yapamazsınız. Kargo takip kodunuzu biliyorsanız yukarıdaki alana sürücü belgesi takip kodunuzu yazıp “kargo takip” butonuna basarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Kargo Takip Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

Ehliyet hazırlanıp kargoya verildikten sonra kayıtlı telefon numaranıza SMS ile Pasaport kargo takip kodu iletilmektedir. Eğer Ehliyet kargo takip kodunuzu kaybederseniz eDevlet’ten kargo takip kodunuzu öğrenebilirsiniz.

EDevlet üzerinden Sürücü Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama sayfasına TC kimlik numarası ve eDevlet şifresiyle giriş yaparak “Posta Takip Kodu” bölümünden PTT kargo ehliyet kargo takip koduna ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-surucu-belgesi-basvuru-durum-sorgu

Alo 199 çağrı merkezinden de sürücü belgesi kargo takip kodunuza ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisimle PTT Ehliyet Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

TC kimlik numarasıyla sürücü belgesi sorgulamada olduğu gibi, isimle sürücü belge sorgulama da PTT karg’da yapılamaz. PTT kargo’da isim soyisimle sürücü belgesi takibi yapamazsınız.

Ehliyet Kartı Hangi Kargo İle Gelir?

Ehliyet kartı PTT kargoyla gönderilmektedir.

Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments