PTT Gonderi Yurtdisina Sevk Edildi Ne Demek?

PTT’nin sitesinden kargo takibi yaparken karşınıza çıkan “Gonderi yurtdisina sevk edildi” bildirimi her zaman korkulacak bir şey değildir.


Gönderi Yurtdışına Sevk Edildi Ne Demek?

Gonderi yurtdisina sevk edildi ifadesinde en önemli bölüm kargonun hangi ülkeden yurt dışına sevk edildiğidir. Aşağıdaki görselde kırmızı kutu içerisine alınan bölümden hangi ülkeden yurt dışına sevk edildiğini kontrol etmemiz gerekiyor. Singapore’da bulunan kargonun yurt dışına yani Türkiye’ye sevk edildiği görünüyor. Yani kargo Türkiye’ye doğru sevk edilmiş, kargoda hiçbir problem yok. Kargo göndericinin ülkesinden, bizim ülkemize doğru yola çıktığı anlamına gelir. Kargonun iade olduğunu nasıl anlayabileceğimizi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Not: Bu yazı yurt dışından, Türkiye’ye kargosunun gelmesini bekleyen birine göre hazırlanmıştır. Türkiye’den yurt dışına giden kargolar için buradaki ifadeler yanlış bilgilendirmeye sebep olacaktır.

Kargom Geri mi Gidiyor?

Yukarıdaki işaretli bölümde Türkiye yazıyorsa kargo Türkiye’den yurt dışına sevk edilmiş yani iade ediliyor anlamına gelir. Ancak işaretli bölümde Türkiye dışında herhangi bir ülke adı yazıyorsa kargonun iade edildiği anlamına gelmez.

Ne Zaman Ulaşır?

Gonderi yurtdisina sevk edildi ifadesini gördükten sonra kargonun İstanbul’a ulaşması 1 – 10 gün arasında vakit alır. Bu süre daha da uzun olabilir. Yoğunluk ve kargo firması bu sürenin değişmesinde çok büyük etkendir. Özellikle Kasım ayından Şubat ayına kadar olan yoğun dönemde kargoların Türkiye’ye ulaşması daha uzun sürmektedir.

PTT Kargo Takibi

PTT Kargo Takibi
PTT kargo takip kodunuzla gönderi takibi yapabilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Takibi

Takip kodunuz:
Subscribe
Bildir

8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Ben turkiyeden azerbaycana gonderdim
Gonderi yurt dışına sevk edildi yazıyor ama sonda turkey yazıyor